
1 юни 2024 г., Бургас
В Бургас се проведе награждаването на победителите в Международния литературен ученически конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”, организиран от Центъра за еврейско-българско сътрудничество „Алеф”. Участниците споделиха разбирането, че историята на Холокоста трябва да се помни и не бива да се допуска да се повтори. Единадесетото издание на конкурса отбеляза рекорден брой участници. Триста младежи от осем държави се върнаха назад в годините на една от най-мрачните страници от историята – Холокоста, като посредством литературни и видео творби разказаха вълнуващи истории за спасители и спасени. Журито номинира 30 от авторите, които присъстваха на церемонията по награждаване. В продължение на 3 дни номинираните автори участваха в поредица от творчески работилници, лекции и срещи с историци и хора на изкуството.
Носителите на отличията бяха обявени на 1 юни 2024 г. в присъствието на множество официални гости, сред които представители на централната и местната власт, на медиите, на академичната и художествената общности, както и акредитирани у нас дипломати. Тази година за първи път бе връчена специална награда от името на министър-председателя и министър на външните работи, г-н Димитър Главчев, за принос към усилията за съхраняване на паметта относно ролята на българската дипломатическа служба за спасяването на евреи по време на Втората световна война. Специалната награда бе връчена от г-жа Генка Георгиева, генерален директор по глобалните въпроси в Министерството на външните работи, на г-ца Християна Германова от бургаската гимназия за чужди езици „Васил Левски”, за разказа ѝ „Списъкът на Атанасов”, посветен на дипломата Боян Атанасов. Г-жа Таня Михайлова, директор на Дипломатическия институт към министъра на външните работи, отправи покана за учебно посещение в Института на участниците, които бяха отличени с поощрителни награди – Андрей Лумбев от Профилирана гимназия „Христо Ботев” в Дупница, Лора Крумова и Божидар Иванов от СУ „Димчо Дебелянов” в София.
„За 11-те години от създаването на конкурса, посланици на нашата идея за мир и толерантност вече са над 3000 младежи от 12 страни, което ни дава увереност, че направеното от нас има смисъл”, каза Алберта Алкалай, основател на конкурса и председател на Центъра за еврейско-българско сътрудничество „Алеф”.
Наградите за призовите места връчиха кметът на Община Бургас Димитър Николов и Карол Желински, директор на Полски институт – София. „За втора година участвам в конкурса и с тазгодишния си разказ опитах да предам историята на две приятелки, които спасяват едно семейство. Това са Анна Попстефанова и Анна Сърчаджиева, които биват призовани да спасят човешки животи. Вярвам, че точно обикновени граждани като тях – едната е актриса, а другата съпруга на полицейския управител – правят промяната. Героите не носят наметало. Героите са гражданите между нас всеки ден”, заяви от сцената ученичката Йоана Стоянова, която заедно с Михаил Раду от Букурещ, Румъния, бяха отличени на първо място, съответно в категориите за участници от България и чужбина.